Martwienie się jest sposobem na radzenie sobie z problemami w naszym umyśle abyśmy byli bezpieczni. I to jest ok, ponieważ martwienie się jest także pomocne ponieważ prowadzi do zmiany np.: jak mogę wyjść z tej sytuacji, co mogę zrobić aby poprawić swoja sytuację finansowa. Natomiast jest bezużyteczne jeśli zmienia się w obsesyjne myśli.
Stres: Tysiące lat temu najbardziej prawdopodobne zagrożenie, jakie napotykała istota ludzka był to atak dzikiego zwierzęcia lub tygodnie bez jedzenia. Ma to zatem sens, że potrzebujesz siły, aby móc walczyć lub po to żeby szybko uciekać. Kiedy nasze ciało jest w trybie walki lub ucieczki, adrenalina i kortyzol są wydalane do organizmu. Tętno rośnie, a krew pompuje się do naszych kończyn, z dala od naszego układu trawiennego i rozrodczego. Nasze źrenice rozszerzają się, aby pomóc nam widzieć, a umysł staje się bardzo czujny, poziom cukru we krwi rośnie. W zdrowej reakcji na stres poziom kortyzolu szybko rośnie i spada – gdy tylko domniemane zagrożenie zniknie. Pamiętaj: stres jest odpowiedzią biologiczną, która jest normalną częścią naszych życia. Chroniczny stres występuje wtedy, gdy twoje ciało pozostaje w tym trybie walki lub ucieczki ciągle (zwykle dlatego, że sytuacja nie została rozwiązana, tak jak w przypadku problemów finansowych, stresująca praca lub w przypadku problemów np.: w związku).
Co to jest lęk? Jeśli zamartwianie się i stres są objawami, lęk jest kulminacją. Lęk ma element poznawczy (zmartwienie) i reakcję fizjologiczną (stres), co oznacza, że lęk występuje zarówno w umyśle, jak i w ciele. Pamiętasz, że stres jest naturalną reakcją na zagrożenie? Cóż, lęk jest tym samym… z wyjątkiem tego, że nie ma zagrożenia!
Niepokój można porównać do reakcji na fałszywy alarm. Doświadczamy niepokoju w naszym ciele i umyśle. Na przykład: pojawiasz się w pracy i szef “źle” się na ciebie popatrzy. Zaczynasz odczuwać wtedy całą fizjologię reakcji na stres ponieważ mówisz sobie, że twój szef jest na ciebie zły, lub czujesz że twoja praca może być zagrożona. Adrenalina i Kortyzol są uwalniane, tętno rośnie a krew pompuje się do naszych kończyn, poziom cukru we krwi wzrasta i źrenice rozszerzają się, twoje ciało jest w stanie walki lub ucieczki – ale… nie ma drapieżnika w krzakach!!
Skąd bierze się lęk? Zdolność do wywoływania lęku istniała u ludzi, odkąd mieszkali w jaskiniach:)Lęk stanowił część ratowania życia dzięki reakcji na stresor czyli poprzez „walkę, ucieczkę lub zamrożenie” . Był to i jest mechanizm chroniący nas przed dzikimi zwierzętami. Mechanizm „walki, ucieczki lub zamrożenia” uwalnia adrenalinę do ciała aby stworzyć nagły przypływ energii. Dawka adrenaliny zwiększa częstotliwość akcji serca, aby pompować więcej krwi w ciele, umożliwiające nam ucieczkę przed niebezpieczeństwem. Zamrożenie” ma miejsce tuż przed decyzją o ucieczce – czasem „udawanie martwego” może być najlepszą obroną w danej sytuacji. Zasadniczo nie musimy już ratować się przed dzikimi zwierzętami. Teraz „walka, ucieczka lub zamrożenie” w naszym współczesnym życiu są wyzwalane przez sytuacje emocjonalne, a nie prawdziwie zagrażające życiu zagrożenie fizyczne.
Jak możesz zaprogramować swój mózg i zmienić sposób myślenia i reagowania na potencjalne “zagrożenie”:
Za każdym razem kiedy czujesz lęk zanotuj poszczególne informacje:• Data• Czas• Gdzie ja jestem?• Z kim jestem?• Co mogę zobaczyć, co widzę?• Co słyszę?• Co mogę powąchać, jaki zapach czuje?• Co mogę spróbować?• Czego dotykam?• Co czuję?• Dlaczego tak się czuję?• O czym myślę? Pomoże to zidentyfikować stresora i po tygodniu obserwacji pozwala to spojrzeć z innej perspektywy na daną sytuację co z kolei zmienia nasze postrzeganie pewnych rzeczy.
Ćwiczenia do wykonywania w domu Siedmiopunktowy plan działania na sukces:
Ćwicz przez trzydzieści minut dziennie – najlepiej na zewnątrz, może być to nawet dłuższy spacer! Ćwiczenia mają ogromny wpływ na szczęście i samopoczucie!
Zaakceptuj, że lęk jest wyuczonym zachowaniem. Przypomnij sobie, że uczucie lęku nie należy do ciebie. Kiedy poczujesz jakieś stare niechciane odczucia, rozejrzyj się i zapewnij siebie, że nie ma żadnych zagrożeń. Zadaj sobie pytania: Czy jestem bezpieczna? Czy jestem cała i zdrowa? Czy mam dach nad głową? Czy mam co jeść? I powiedz sobie: „Dziękuję, ale nie potrzebuję teraz ochrony.
Wybieraj odżywcze produkty i ogranicz swoje spożycie cukru, alkoholu i kofeiny (ponieważ lęk jest fizjologiczny, stymulanty mogą mieć znaczący wpływ).
Zwiększ radość w swoim życiu. Zbuduj nowy zestaw ścieżek neuronowych, aby twój mózg zaczynał odczuwać radość i relaks. Codziennie od dzisiaj zmień to na czym się skupiasz. Skupiaj się na pozytywnych rzeczach. Bądź wdzięczny za to co masz i wymień 10 rzeczy za które jesteś wdzięczny/a Gdy nieustannie instruujesz swój mózg, aby zwracał uwagę na dobre uczucia, zauważy je coraz częściej. Od tej pory , gdy tylko zauważysz, że czujesz się wyjątkowo dobrze, czując się dobrze w ciele, połóż dłoń na sercu i poświęć chwilę abyś mogła w pełni zauważyć i poczuć jak dobrze się czujesz i jak twoje ciało dobrze się czuje. Następnie złóż intencje aby twój mózg szukał zawsze pozytywnych rzeczy i informacji albo po prostu powiedz na głos: „Czuję się dobrze!”
Mów do siebie w sposób pozytywny i pewny siebie. Projektuj w głowie duże, odważne, pozytywne obrazy. Pamiętaj – im więcej myślimy i koncentrujemy się na tym, jak chcemy, aby nasze życie wyglądało to łatwiej to osiągniemy.
Technika rozpraszania lęku: Rozproszenie uwagi może być dobrym sposobem na powstrzymanie wszelkich nagłych objawów niepokoju. Pozwala to na bardziej przemyślane i racjonalne podejście do sytuacji. Odwrócenie uwagi to po prostu skupienie się na czymś innym przez kilka chwil. Jeśli to zrobisz przez około TRZY minuty, zauważysz że te wszelkie nagłe objawy zniknęły. Wybierz jedną z następujących technik rozpraszania uwagi: Wizualizuj przebywanie w swoim ulubionym miejscu ulubionym miejscu na wakacje, zamknij oczy i wyobraź sobie każdy aspekt tego miejsca – jak to wygląda, brzmi jakie to jest uczucie gdybyś tam teraz była) Policz do tyłu z zamkniętymi oczami od 200 w wielokrotnościach 2 -jeśli zapomnisz, gdzie byłeś, po prostu wróć do liczby w której myślisz że byłeś i pozwól umysłowi wędrować tam, gdzie zechce) Idź na spacer lub zabierz się za rysowanie malowanie.
Kładź się spać o regularnej godzinie. Dobrej jakości sen jest niezbędny dla zdrowego umysłu i ciała. Niewystarczający sen może mieć szkodliwy wpływ na nastrój i brak snu zwiększa poziom lęku.
Pozytywne myśli: Twoja przeszłość nie musi być równa twojej przyszłości. Zerwij emocjonalne powiązania z przeszłości, wybierając zostawienie winy, gniewu, zazdrości, nienawiści i odpuść, zostaw użalanie się nad sobą.
A tu znajduje się link do filmu ”okno zmartwienia”, czyli techniki która pomaga z łatwością uporać się z natłokiem negatywnych myśli! https://fb.watch/5ZNpQkgfjM/